Blog o wyposażeniu wnętrz
czwartek Styczeń 18th 2018

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 871
  • Dzisiaj wizyt: 1
  • Wszystkich komentarzy: 2

Jak wybrać najlepsze żelazko parowe?

foto

Dla większości z nas prasowanie to mało przyjemny obowiązek. Aby ułatwić sobie tę monotonną czynność, warto zainwestować w dobre żelazko. Choć najczęściej przy wyborze urządzenia kierujemy się jego ceną, musimy wziąć pod uwagę również takie czynniki, jak ilość prasowanych ubrań czy moc i wielkość sprzętu. Wiele osób decyduje się na żelazko parowe – czy słusznie?

Zalety żelazek parowych

Mimo iż najpopularniejszymi modelami są obecnie żelazka parowe opinie na ich temat bywają podzielone. Nie ulega jednak wątpliwości, że są one dużo skuteczniejsze niż żelazka tradycyjne (tzw. suche). Zaletą tych ostatnich było w zasadzie jedynie to, że długo utrzymywały wysoką temperaturę, niezbędną do skutecznego prasowania ubrań. Obecnie żelazka tradycyjne są praktycznie niespotykane, ponieważ żelazka parowe posiadają opcję prasowania również na sucho. Niemniej ich główną funkcją jest wytwarzanie pary, która wnika we włókna tkaniny i je rozszerza. Sprawia to, że prasowanie jest łatwiejsze i szybsze, a delikatne materiały nie są narażone na zniszczenia.

2 rodzaje żelazek parowych

W ofercie rynkowej możemy znaleźć zwykłe żelazka parowe oraz żelazka systemowe, z zewnętrzną wytwornicą pary. W tych pierwszych para wytwarzana jest z wody, którą wlewamy do specjalnego zbiorniczka, znajdującego się w korpusie. W czasie prasowania para wydobywa się z otworów na stopie żelazka i umożliwia łatwe wyprasowanie nawet bardzo zgniecionych tkanin. Musimy jednak pamiętać o częstym uzupełnianiu poziomu wody w zbiorniku. Żelazka systemowe posiadają osobną stację parową, którym jest duży pojemnik na wodę. Wytwarzana w nim para przekazywana jest do żelazka za pomocą przewodu. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie w przypadku prasowania dużej ilości ubrań. Wadą żelazek systemowych jest ich wielkość – nie zawsze w naszej szafie znajdzie się wystarczająca ilość miejsca na dużą stację parową.

Żelazka parowe zapewniają skuteczne i szybkie prasowanie. Jeśli zależy nam na sprzęcie najwyższej jakości, wybierzmy żelazko z ceramiczną lub szafirową stopą oraz takie o mocy co najmniej 2000 W. Warto zwrócić uwagę również na funkcję samooczyszczania, która sprawi, że urządzenie będzie efektywnie pracować przez wiele lat.

Komentuj